Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Obecné symboly

PEČAŤ OBCE

     Z minulosti Miezgoviec poznáme dve pečate. Staršia, zhotovená pečatidlom z roku 1733, vo svojom strede zobrazuje biskupa s barlou a knihou, sprevádzaného srnou. Kruhopis pečate znie : SIGILLVM . PAG I . MIZKOVCE . 1733 . Pečať spomína už J. Novák vo svojej práci Slovenské mestá a obecné erby, Bratislava 1972, ako aj J. Fojtík v práci Mestské a obecné pečate trenčianskej župy, Bratislava 1974 a najnovšie H. Grežďová v článku Pečate obce Miezgovce.
     O niečo mladšia je pečať s vročením 1766 a kruhopisom OSADA MISGOWCE. Pečať poznáme podľa kresby v spomenutej práci J. Fojtíka. V hornej polovici pečatného poľa je zobrazené rozkvitnuté srdce. Podľa interpretácií miestneho historika J. Holičku je v dolnej polovici pečatného poľa zobrazený motív súvisiaci s výrobou smoly, vďaka čomu dostali obyvatelia Miezgoviec prezývku ,,smolári". Smola sa vyrábala tak, že do 20 cm hlbokej a 5-10 m širokej okrúhlej jamy sa do výšky 1,5 m naložilo lučivo - t.j. korene starých borovíc, ktoré sa pozakrývali ešte zelenými konármi borovíc a prekryli sa zeminou, zabraňujúcou prieniku vzduchu, pod ktorou lučivo a konáre tleli. Odtokovým kanálom sa potom zberala smola do hlbšej jamy menšieho priemeru a napokon sa zberala. Je zrejmé, že pri tvorbe erbu bolo vhodné dať prednosť zaujímavému motívu mladšej pečate.

 

 

              

                     Obecná pečať z roku 1733                         Obecná pečať používaná

                                                                                               v 18. a 19. storočí

 

 

 

ERB OBCE

     Pri tvorbe erbu sa vychádza z historickej symboliky obce a tou je pečať z roku 1766. S ohľadom na heraldické pravidlá erbovej tvorby, podľa ktorých je potrebné v erbe klásť kov na farbu, či farbu na kov, je vzhľadom na obsahovú náplň erbu najvhodnejšie sfarbenie - srdce a kvety červené, stonky kvetov a konáre borovíc zelené a smolné kopy čierne.
     Erb obce Miezgovce, vychádzajúci z historickej predlohy má túto podobu:
na striebornom štíte nesú dva čierne kopce po tri zelené borovicové vetvičky, nad nimi je červené srdce, z ktorého na zelených stopkách vyrastajú tri červené zlatostredé bezkalíšne ruže, stredná väčšia.

 

 

Erb obce

 

 

 

ZÁSTAVA OBCE

   Zástava obce pozostáva z piatich pozdĺžnych pruhov vo farbách bielej, žltej, červenej, zelenej a čiernej. Ukončená je tromi cípmi, t.j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu.

 

 

                                                                  Zástava obce                                 

 

 

 

 


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka