Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Miestne zvyky

Miestne zvyky

    Zvyk pochovávania basy 
    Vo fašiangový utorok popoludní prechádza po dedine sprievod karnevalových masiek so spevom a výskaním a na voza vezie basu ako symbol veselia. V sprievode sa niekedy objaví aj taká pozoruhodnosť, na ktorú sa pozerá všetko , čo je živé v dedine. Ako príklad možno uviesť koleso voza, ktoré bolo pripevnané priamo na konci oja z voza . Oje ťahal jeden kôň a koleso, tým, že bolo na konci šikmo naklonené a opieralo sa o zem sa pri pohybe otáčalo. Na kolese sedeli dvaja mládenci oblečení za medveďov. Večer býva tanečná zábava trvajúca do polnoci, ktorá je vlastne karom za fašiangami. Pochovanie basy znamená koniec obdobia veselia a začiatok pôstu.

 

    Zvyk Zelených Štvrtkov pred Veľkou nocou 
   Mládenci si vtedy volia mládeneckého richtára a po tejto voľbe nosia dievčatám lesných mravcov. Medzi mládencov sa prijíma v 16 až 18 rokoch . Novopečení mládenci platia zápisné vo forme alkoholu. Nazývajú ich " bungári ". Mládenci sa zhromaždia podvečer v krčme a potom idú so spevom do lesa. Býva to obyčajne do Hradského, na Drahlov , na Madáč. Tam urobia vatru a pri nej sa uskutočňuje prijímanie nových mládencov . Toto prijímanie sa uskutočňuje tak, že budúci mládenci si stanú do radu a za každého z nich si stane jeden maládenec ako krstný . Mládenecký richtár ich slávnostne pasuje za mládencov . Potom sa uskutočňuje voľba mládeneckého richtára. Volí sa hlasovaním a stačí väčšina prítomných hlasov. Nového richtára potom podrobujú skúškam , či je schopný zastávať funkciu. Napríklad musí vedieť určiť podľa vône druh alkoholu.Keď sa vypije podstatná časť alkoholu a dohorí oheň , je to obyčajne po polnoci, ide sa po mravcov. Mravcov aj s mraveniskom naberajú " bungári " obyčajne holými rukami do vriec a potom potichu ich všetci roznášajú po dedine do domov, kde bývajú dievčatá. Sypú ich na okenné rámy, na prah dverí a niekedy sa stáva ,že keď je otvorené okno ,tak aj do izby . 

 

    Zvyk Veľkonočných pondelkov
    V minulosti začínala oblievačka už včasne zrána, keď všetci mládenci hneď po muzike šli s hudbou po dedine z domu do domu , tam kde mali dievčatá. Najprv šiel do domu mládenecký richtár a požiadal o dovolenie okúpať dcéru. Po dovolení kúpali všetci mládenci vodou, často aj plnými vedrami. Po kúpačke ich domáci pohostili napečenými koláčmi a alkoholom. Ráno okolo ôsmej hodiny začnú chodiť najmenší kupači s voňavkami a menšie mládenecké skupiny. Dostávali v minulosti maľované vajíčka a pár halierov. Teraz obyčajne najmenší čokoládové kraslice a korunu a mládenci vypiť. Tesne pred poludním a často aj popoludní chodia kúpať ženáči , ktorí kúpajú vodou obyčajne len v rodine.

 

    Stavanie májov
   V noci pred prvým májom stavajú mládenci svojim dievčatám máje. Obyčajne je to jedľa vysoká asi 20 metrov. Jedle sa nosili v minulosti prevažne na pleciach, často dosť z ďaleka, napríklad z lesa Kalaucová. Chodilo sa po ne v noci, aby ich hájnik neprichytil. V súčastnosti sa vozia na traktore alebo konským povozom z Jedliny. Z jedle pred stavaním odstránia kôru až po vrcholec, kde nechajú niekoľko konárov, ktoré ozdobia stužkami. V minulosti do vrcholca mája, ktorý stál uprostred dediny pri zvoničke uväzovali fľašu alkoholu. Súťažili , kto sa prvý vyškriabe na vrcholec a kto to prvý dokázal získal plnú fľašu.V posledný deň mesiaca mája mládenci s harmonikou spúšťali máje dolu. Máje predali, obyčajne z nich boli dobré hrady na strechu a za získané peniaze bola večer zábava.

 

    Hody
   Sú najviac dodržiavaným zvykom. Bývajú obyčajne v poslednú augustovú nedeľu . V každom dome sú vtedy pripravení privítať hostí. Zvyčajne sú to príbuzní, ktorí už v dedine nebývajú a niekedy sú návštevy aj zo Zámoria. Od rána chodia po sviatočne upravenej dedine hudobné skupiny Cigánov , ktoré vyhrávajú po domoch na želanie. Po zahraní im obyčajne hlava rodiny dá niečo vypiť a pár korún. Okrem nich chodia aj ženy Cigánov po domoch ,kde im dajú domáci koláče. Večer býva hodová zábava , ktorá sa v súčastnosti uskutočňuje v Kultúrnom dome. Prv bývali zábavy na hornom konci dediny na Prasličke, kde bolo vybudované " sólo ".


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka